11 stycznia 2021, Komentarze wyłączone

Nowe podatki w 2021 roku

Rok 2021 przyniesie ze sobą wiele zmian. W życie wejdzie wiele nowych podatków, a część danin zostanie podwyższona. Pojawi się aż 5 nowych podatków, a 4 zostaną podwyższone.

Podatek cukrowy

Dotyczy on producentów i dostawców napojów, które zawierają cukier. Wysokość podatku zależy od ilości słodzącej substancji jaką zawiera napój. Opłata będzie podzielona na dwie części: stałą i z zmienną. Część stała to 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej i dodatkowa oplata wynosząca 10 groszy, jeśli w napoju znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Część zmienna to opłata 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Podatek od alkoholu w małych butelkach („małpek”)

Wprowadzona ustawa podwyższa cenę alkoholi sprzedawanych w małych butelkach do 300 ml. Dotyczy ona konsumentów i branży alkoholowej. Wprowadzona danina ma ograniczyć spożywanie wysokoprocentowych napojów. Podatek ten wynosi 25 zł od 1 litra 100% alkoholu i ma przynieść zysk wysokości 500 mln rocznie.

Opodatkowanie spółek komandytowych

To nowy podatek, który zakłada, że spółki komandytowe będą płacić podatek CIT choć do tej pory nie były podatnikami podatku dochodowego. Jego podstawa wynosi według stawki podstawowej 19%, a według stawki preferencyjnej 9%.

Podatek handlowy

W 2021 roku zaplanowany został także podatek handlowy. Ustawa o tym podatku weszła w 2016 roku, ale wprowadzenie jej zostało zawieszone, ponieważ komisja Europejska uznała, że ustawa faworyzuje małe sklepy – rząd ma nadzieje, że wprowadzenie jej po zmianach będzie możliwe w 2021 roku.

Podatek bezpośrednio zapłacą sieci handlowe i będą dwie stawki – 0.8% jeśli miesięczny przychód ze sprzedaży nie będzie przekraczał 170 mln podstawy opodatkowania oraz 1,4%, jeśli dochód miesięczny przekracza 170 mln.

Opłata przekształceniowa OFE

Choć ustawa miała wejść w życie w roku 2020 została ona wstrzymana z powodu pandemii. Rząd przewiduje jednak, że zostanie ona wprowadzona w 2021 roku i będzie dotyczyła osób, które przeniosą swoje fundusze z OFE do ZUS. Opłata będzie wynosiła 15% kwoty przeniesionej do ZUS. W rzeczywistości ta opłata jest podatkiem od emerytury pobranym z góry.

Opłata cyfrowa

Jest to kolejna opłata, która ma zostać wprowadzona w 2021 roku. Podatek cyfrowy zakłada opodatkowanie firm, których roczne przychody przekraczają 750 mln rocznie (Facebook, Amazon, Google itp.).

Opłata węglowa

W 2021 roku w życie ma wejść również opłata węglowa, która ma na celu dodatkowe opodatkowanie cłem towarów, przy których produkcji zostało wytworzone dużo dwutlenku węgla.

Podatek od plastiku

Podatek będzie wynosił 80 eurocentów w przeliczeniu na jeden kilogram odpadów z tworzyw sztucznych niepoddanych recyclingowi.

Istotnymi zmianami w nadchodzącym 2021 roku są także podwyżki funkcjonujących już danin

Podatek „od deszczu”

Od 2022 ma wzrosnąć podatek od deszczu. Zostaną wprowadzone zmiany co do liczby objętych podatkiem nieruchomości. Po zmiana liczba ta wzrośnie około 20-krotnie.

Opłata obejmie właścicieli nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 metrów kwadratowych, których zabudowa obejmuje minimum 50% powierzchni. Podatek nie dotyczy działek rolnych. Obliczono, że koszty za gospodarstwo domowe mogą wynieść około 1350 złotych.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości dotyczy każdego kto posiada mieszkanie, dom, budynek, a także działkę przeznaczoną na cele rolnicze i gospodarcze. Każdego roku opłata może zostać podniesiona o współczynnik rosnącej inflacji w pierwszym półroczu danego roku. To oznaczałoby, że w roku 2021 podatek może wzrosnąć o 3.9%, ponieważ tyle wynosił współczynnik inflacji w pierwszej połowie roku 2020.

Podatek od psa

Wzrośnie także podatek od psa. W 2021 roku maksymalna kwota podatku będzie wynosiła 130,30 zł rocznie, czyli o 5 zł więcej niż w 2020 roku.

Opłata targowa i uzdrowiskowa

Maksymalna opłata targowa może wzrosnąć do 823,11 zł dziennie (obecnie 792,21 zł), a opłata uzdrowiskowa może być podniesiona o 18 groszy do 4,66 zł dziennie.

Podwyżka abonamentu RTV

Stawki abonamentu RTV wzrosną o 50 groszy w przypadku odbiornika radiofonicznego oraz 1,80 zł w przypadku odbiornika telewizyjnego.