Księgowość Amazon

Jeśli prowadzisz firmę w Polsce zajmująca się sprzedażą wysyłkową towarów do odbiorców w innych państwach Europy przy wykorzystaniu platformy Amazon to ta oferta jest dla Ciebie. Specjalizujemy się w rozliczeniach międzynarodowej sprzedaży e-commerce, Amazon FBA oraz sklepów internetowych.

Sprzedaż przez Amazon pozwala skalować ilość sprzedawanych towarów, na jednej platformie otrzymujesz możliwość sprzedaży na nowych rynkach z milionami potencjalnych klientów w całej Europie. Wiążę się to też z nowymi obowiązkami wobec podatku vat w innych państwach. Poniżej w dużym skrócie przedstawiamy modele sprzedaży i moment powstania obowiązku rozliczenia podatku vat w innych państwach.

Sprzedaż na Amazon i podatek VAT w Europie.

Sprzedaż wysyłkowa z Polski (distance selling)

_

Jeśli sprzedajesz z magazynu znajdującego się na terenie Polski to wystarczy że jesteś zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT w Polsce, do momentu przekroczenia limitów  zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach UE (np. Niemcy 100 000 euro/rocznie, Włochy 35 000 euro/rocznie), po przekroczeniu limitu sprzedaży musisz zarejestrować się jako płatnik podatku VAT w danym kraju i VAT od kolejnych sprzedaży rozliczyć w tym kraju.

Sprzedaż za pośrednictwem magazynów Amazon (FBA)

_

Sprzedając na Amazon w modelu FBA mamy do wyboru trzy opcje:

  • towar do sprzedaży magazynujesz w tzw. European Fulfilment Network w skład którego wchodzą Polska, Czechy, Niemcy. Wysyłasz go w jednej zbiorczej przesyłce do magazynu w Niemczech, a Amazon sam rozsyła towar między te trzy kraje,
  • towar do sprzedaży magazynujesz w jednym z pięciu krajów (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania),
  • towar do sprzedaży magazynujesz w tzw. PAN European w siedmiu krajach Polska, Czechy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania.

W każdej z trzech opcji masz obowiązek zarejestrowania się i rozliczania podatku VAT w każdym państwie w którym magazynujesz towar do sprzedaży, od dnia dostarczenia towaru do magazynowania. Jeśli trzymasz towar w Polsce, Czechach i Niemczech to masz obowiązek zarejestrowania i rozliczenia VAT w Polsce, Czechach i Niemczech. Jeżeli korzystasz z siedmiu magazynów to rejestracja i rozliczanie podatku VAT będzie konieczne dla każdego z nich. Niezależnie od opcji – księgowość związaną z Amazon możesz powierzyć nam.

Rozliczanie podatku VAT w sprzedaży wysyłkowej

jest skomplikowane. Wymaga szczegółowego prowadzenia rachunkowości oraz pilnowania limitów sprzedaży dla każdego kraju. Amazon nie odpowiada za poprawne rozliczanie VAT, cła lub podatku dochodowego, odpowiedzialność ta spoczywa na e-sprzedawcy. Przedsiębiorca korzystający z formuły Amazon FBA musi rozumieć jak działa VAT w transakcjach zagranicznych aby uniknąć niespodziewanych konsekwencji. Jeśli nie chcesz się tym martwić, skorzystaj z naszej usługi, jaką jest księgowość Amazon.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli prowadzisz sprzedaż wysyłkową i nie wiesz jak to wszystko rozliczyć, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w wyborze modelu sprzedaży i w niezbędnych formalnościach rejestracji firmy do VAT. Bezpiecznie poprowadzimy rozliczenia Twojej firmy – nie tylko w przypadku sprzedaży na Amazon – skorzystaj z naszej oferty dotyczącej księgowości dla sklepu internetowego i e-commerce.
loading...