22 lutego 2021, Komentarze wyłączone

Od kiedy obowiązują kasy fiskalne online?

Z powodu zmian zaplanowanych na rok 2021, przedsiębiorcy będą zobowiązanie wymienić kasy fiskalne tradycyjne na kasy online. Kasy online bezpośrednio przesyłają dane do Repozytorium Kas, co pozwala lepiej monitorować dane ze sprzedaży. Początkowo obowiązek zmiany kasy miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców i miał wejść w życie w 2018 roku, jednak przez COVID-19 termin został przełożony na rok 2021.

Kogo dotyczy zmiana?

Jako pierwsze zobowiązane do zmiany były warsztaty samochodowe, dla których przepis wszedł w życie w styczniu 2020 roku. Dotyczy on przedsiębiorców świadczących usługi naprawcze (w tym wszelkie działania dotyczące opon) oraz osób sprzedających olej napędowy, gaz czy benzynę silnikową.

Od stycznia 2021 zmiana dotyczy także hoteli, pensjonatów i przedsiębiorstw gastronomicznych świadczących usługi związane z żywieniem – stacjonarnie bądź w okresie krótkiego zakwaterowania, a także osób zajmujących się sprzedażą tworzyw opałowych: węgla, brykietu, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Kolejną grupą firm która zobowiązana jest do zmiany kasy są usługi:

  • fryzjerskie,
  • kosmetologiczne,
  • budowlane,
  • zajmujące się opieką medyczną,
  • prawnicze,
  • usługi, mające na celu poprawę wydolności fizycznej.

Zmiana będzie obowiązywała od lipca 2021 roku

W 2023 roku kasy fiskalne online będą dotyczyć wszystkich przedsiębiorców.

Jak zarejestrować kasę fiskalną online?

Po zakupie kasy online przedsiębiorca zobowiązany jest do fiskalizacji takiej kasy przez serwisanta. Wykonanie takiej fiskalizacji jest potrzebne do sprawdzenia połączenia mającego za zadanie przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas. Poprzez fiskalizację, kasa zostaje zgłoszona do naczelnika zarządu skarbowego, a także zostaje włączony tryb fiskalny. Oznacza to, że podatnik będzie mógł prowadzić ewidencje i wystawiać paragony klientom, a pod koniec miesiąca będzie w stanie przygotować raport rozliczeniowy.

Najważniejszym obowiązkiem przedsiębiorcy korzystającego z takiej kasy jest zapewnienie stałego połączenia z Internetem, ponieważ za pomocą połączenia sieciowego dane przesyłane są bezpośrednio do CRK. Przedsiębiorca musi także wystawiać raporty dobowe, a do 25. dnia następnego miesiąca musi wystawić raport miesięczny.