28 kwietnia 2023, Komentarze wyłączone

Outsourcing księgowości – dlaczego warto?

Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Optymalizacja wydatków okazuje się możliwa w wielu dziedzinach biznesowych, czego dowodzi idea outsourcingu. Dziś poddamy analizie zewnętrzne usługi księgowe, świadczone przez specjalistyczne firmy. Czy taki model prowadzenia ewidencji ma sens ekonomiczny i praktyczny? Czy w przypadku czynności ewidencyjnych, outsourcing sprawdza się równie dobrze, jak w innych okolicznościach?

Na czym polega outsourcing księgowości?

Księgowość i outsourcing stanowią dwa pojęcia silnie ze sobą związane. Outsourcing to nic innego jak delegowanie określonych zadań na zewnątrz, zazwyczaj do podmiotów trzecich. Zewnętrzne usługi księgowe spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Utrzymywanie kilku etatów dla specjalistów ds. księgowości kosztuje krocie. Nic dziwnego, że uczestnicy konkurencyjnej gospodarki rynkowej dość szybko przekonali się co do potencjału współpracy z zewnętrznymi usługodawcami.

Liczne korzyści z księgowości zewnętrznej sprawiają, że biuro księgowe staje się ważnym ogniwem wspierającym funkcjonowanie przedsiębiorstw. Działania profesjonalnej firmy dają gwarancję poprawności procesu księgowego, nieustannego śledzenia zmian w prawie i sugerowania właściwych rozwiązań. Outsourcing księgowości jest w tym kontekście niekwestionowaną ulgą dla kadry zarządzającej. Obsługa księgowa podmiotów gospodarczych to zadanie, które warto powierzyć doświadczonym ekspertom.

Zakres usług świadczonych przez biuro księgowe

Poszczególne biura rachunkowe formułują własny zakres czynności księgowych i tworzą personalizowane pakiety usług. W ogólnym rozumieniu księgowość zewnętrzna powinna rozwiązywać takie problemy, jak:

 • przygotowywanie i rozliczanie deklaracji podatkowej,
 • archiwizacja dokumentów księgowych,
 • opracowywanie sprawozdań i raportów z bieżącej działalności,
 • optymalizacja podatkowa,
 • audytorskie usługi księgowe,
 • automatyzacja procesu ewidencji sprzedażowej.

Biura rachunkowe pozwalają skutecznie stawić czoła wyzwaniom, jakie generuje księgowość dla sklepu internetowego. Korzyści z księgowości zewnętrznej uwidaczniają się szczególnie w przypadku handlu na skalę międzynarodową. Mętlik podatkowych regulacji w UE wymaga nieustannego zgłębiania wiedzy. Rzetelne biuro księgowe składa się ze sztabu ekspertów, którzy mają gruntowną wiedzę z wybranej dziedziny.

Jakich korzyści z księgowości zewnętrznej doświadczają przedsiębiorcy?

Świadomość korzyści z outsourcingu pomoże w podjęciu najlepszej decyzji w danej sytuacji. Podsumujmy najważniejsze zalety zewnętrznej obsługi księgowej dla firm:

 • wygoda — nie musisz już samodzielnie wypełniać deklaracji i archiwizować dokumentów,
 • wydajność — biuro księgowe po prostu zrobi wszystko szybciej, wspomagając się najnowszym oprogramowaniem licencyjnym,
 • bezpieczeństwo — Twoje dane podlegają szyfrowaniu i są objęte hasłem,
 • redukcja kosztów — outsourcing księgowości to usługa kilkakrotnie tańsza niż zatrudnienie księgowego na stałe,
 • dostęp do zaawansowanych modeli sprawozdawczości finansowej i raportowania,
 • gwarancja aktualności procesów księgowych,
 • elastyczność — lista korzyści z księgowości zewnętrznej pozostaje otwarta; ramy obsługi księgowej dopasowują się do potrzeb przedsiębiorcy.

Ekspercka pomoc w skomplikowanym świecie ewidencji działalności gospodarczej stanowi wymóg współczesności. Firmy poszukują poprawy efektywności i redukcji kosztów — outsourcing idealnie wpisuje się w te założenia.

Czy zewnętrzne usługi księgowe są opłacalne?

Przekierowanie czynności księgowych do firmy zewnętrznej sprawdza się w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby te same korzyści spłynęły na podmioty o dużym udziale w rynku. Dostosowanie modelu współpracy z biurem rachunkowym do skali działalności klienta ułatwiają zaawansowane narzędzia informatyczne.

Zewnętrzna obsługa w zakresie ewidencji, raportowania i reprezentacji w kontaktach z organami podatkowymi skutkuje oszczędnością czasu i kapitału, czyli najważniejszych aktywów w firmie. Wniosek pozostaje oczywisty — zewnętrzna księgowość jest nie tylko opłacalna, lecz wręcz niezbędna w wielu okolicznościach. Warto nawiązać współpracę z renomowanym biurem księgowym o ugruntowanej pozycji na rynku i kompleksowej ofercie.

Dowiedz się więcej z pozostałych artykułów na naszym blogu, a księgowość nie będzie miała dla Ciebie żadnych tajemnic.