22 marca 2021, Komentarze wyłączone

Księgowość online – dla kogo, rodzaje, czy warto?

Dobrze prowadzona księgowość jest fundamentem każdego, sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Prowadzenie rejestru wszystkich działań na polu finansowym firmy jest kluczem do oceny sprawności działalności, a także zapewnia ład i porządek. Księgowość online w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularna ze względu na wygodę i szybkość działania. Istotne jest to, że system jest dostępny dla odbiorców w modelu SaaS (ang. Software as a Service), do którego dostęp można kupić w formie abonamentowej.

Dla kogo księgowość online?

Księgowość online jest przystępnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy. Szczególnie jednak forma ta jest dedykowana mikro i małym przedsiębiorstwom, z naciskiem na firmy korzystające z uproszczonej księgowości. Jest to także forma często polecana osobom początkującym szukającym możliwości oszczędnościowych. Dużym zainteresowaniem księgowość online cieszy się wśród przedstawicieli sektora MŚP.

Księgowość online – korzyści i zalety

Wybranie takiej formy księgowości niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. przydatne aplikacje takie jak:

Zaletami księgowości online są przede wszystkim wygoda i oszczędność pieniędzy (w porównaniu z tradycyjnymi biurami, ta księgowość jest znacznie tańsza). Przedsiębiorcy wybierający to rozwiązanie nie muszą poświęcać czasu na czytanie o modyfikacjach w przepisach, ponieważ uaktualnia je właściciel serwisu. Ważnym aspektem jest także bezpieczeństwo danych – w przypadku korzystania z księgowości online dane klientów poddawane są wielu operacjom, takim jak szyfrowanie transmisji danych czy rozmieszczania danych w niezależnych lokalizacjach.

Ułatwieniem jest także techniczna strona tego rozwiązania. Przedsiębiorcom nie potrzebna jest aplikacja, ponieważ serwis dostępny jest w przeglądarce, a dodatkowo jest on czynny całą dobę, więc w każdej chwili można skorzystać z jego usług.

Wady księgowości online

Wadą takiego rozwiązania może być to, że funkcje serwisu internetowego niekoniecznie mogą dla wszystkich być łatwe do opanowania. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że księgowość online wymaga poświęcenia czasu, aby zagłębić się w funkcjonowanie serwisu, a także kluczowe jest choć minimalne obeznanie w kwestiach finansowych. Takie wady będą występowały przy księgowości online prowadzonej samodzielnie, dlatego aby rozwiązać takie problemy powstały inne rozwiązania.

Rodzaje księgowości online

Powyżej opisana została księgowość online prowadzona samodzielnie. Przedsiębiorca, który korzysta z takiej opcji sam dodaje koszty, wystawia faktury, generuje PKiR itd.

Dla osób, które nie chcą lub nie potrafią korzystać z serwisu w przeglądarce/aplikacji została stworzona księgowość online obsługiwana przez zawodowych księgowych. Przedsiębiorca będzie miał dostęp do aplikacji do danych, ale nie będzie musiał sam dokonywać rozliczeń

Ostatnią opcją jest korzystanie z księgowości online prowadzonej w banku. Niektóre banki mają w swojej ofercie prowadzenie księgowości internetowej, która polega na połączeniu konta bankowego z narzędziem kasowym, które może być obsługiwane z serwisu banku.