19 lutego 2021, Komentarze wyłączone

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe – jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia księgowości jednak może wybrać sposób jej prowadzenia. Najczęściej stoi przed wyborem samodzielnej księgowości lub skorzystania z usług biura rachunkowego.

Jakie są zalety i wady prowadzenia samodzielnej księgowości?

Mogłoby się wydawać, że jest to najkorzystniejszy sposób, ponieważ jego najważniejszą zaletą jest to, że jest najtańszy. Nie oznacza to, że nie ponosi się przy nim kosztów, ponieważ trzeba ponieść koszty programu księgowego czy sprzętu komputerowego. Samodzielna księgowość to także pełne zaufanie i pewność swoich działań oraz brak niedomówień. Przedsiębiorca doskonale zna siebie, swoje umiejętności i obowiązki.

Jednak główną wadą takiego systemu jest to, że wykształceni księgowi przygotowują się do zawodu przez wiele lat, dlatego przedsiębiorca bez wykształcenia może mieć trudności ze znajomością zasad księgowości, a w szczególności prawa podatkowego. Samodzielna księgowość, to także dodatkowy obowiązek, który przy prowadzeniu firmy i jej rozwijaniu może okazać się za dużym ciężarem. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że czasem będzie potrzebna pomoc informatyka. Zgubne może być to, że pomimo tego, że ta opcja wydaje się być najbardziej opłacalna finansowo, tak naprawdę pochłania bardzo dużo czasu, co również jest ponoszeniem kosztów.

>> Zapoznaj się z naszym wpisem na temat nowych podatków w roku 2021.

Prowadzenie samodzielnej księgowości przynosi również wydatki w sferze doszkalania się. Zagadnienia księgowości są poddawane ciągłej zmianie, a więc taki przedsiębiorca musi być cały czas na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Wadą jest także to, że nieznajomość prawa nie zdejmuje z nas odpowiedzialności za popełnione błędy.

Jakie są zalety korzystania z usług biura rachunkowego?

Podstawową zaletą korzystania z usług biura rachunkowego jest ściągnięcie z siebie odpowiedzialności i ciężaru zajmowania się księgowością samodzielnie, a także brak odpowiedzialności za przestrzeganie aktualnych przepisów prawa podatkowego. Pozytywną stroną korzystania z biura rachunkowego jest także posiadanie reprezentanta firmy przed Urzędem Skarbowym, ZUS-em itp. Dużym plusem związanym z finansami jest sposób na obniżenie podatków, korzystanie z ulg czy odpisów, oraz zmniejszenie wynagrodzenia pracownika i wyposażenia stanowiska poprzez korzystanie z outsourcingu firmy księgowej.

Jakie są zalety korzystania z usług biura rachunkowego?

Choć zalet korzystania z usług takiego biura jest dużo nie oznacza to, że takie rozwiązanie nie posiada wad. Największą z nich jest udostępnianie dokumentów przedsiębiorstwa takich jak faktury, dane kontrahentów, wysokość przychodów. Ważne jest także to, że przedsiębiorca nie jest w stanie dokładnie określić kompetencji wybranego biura oraz przewidzieć tego, jak będzie układać się współpraca.

Co wybrać?

Korzystanie z usług biura rachunkowego zapewnia wygodę i pozwala przedsiębiorcy całkowicie poświęcić się rozwojowi firmy. Jest to rozwiązanie droższe niż samodzielna księgowość i także posiada wady, ale ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Aby zdecydować jaki sposób prowadzenia księgowości wybrać, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ sprawy każdego przedsiębiorstwa powinny zawsze być rozpatrywane indywidualnie. Właściciel musi dobrze przeanalizować wszystkie rozwiązania i podjąć decyzję, która okaże się najkorzystniejsza dla niego i dla firmy.