Księgowość Amazon

Jeśli prowadzisz firmę w Polsce zajmująca się sprzedażą wysyłkową towarów do odbiorców w innych państwach Europy przy wykorzystaniu platformy Amazon to ta oferta jest dla Ciebie. Specjalizujemy się w rozliczeniach międzynarodowej sprzedaży e-commerce, Amazon FBA oraz sklepów internetowych.

Sprzedaż przez Amazon pozwala skalować ilość sprzedawanych towarów, na jednej platformie otrzymujesz możliwość sprzedaży na nowych rynkach z milionami potencjalnych klientów w całej Europie. Wiążę się to też z nowymi obowiązkami wobec podatku vat w innych państwach. Poniżej w dużym skrócie przedstawiamy modele sprzedaży i moment powstania obowiązku rozliczenia podatku vat w innych państwach.

Sprzedaż na Amazon i podatek VAT w Europie.

Sprzedaż wysyłkowa z Polski (distance selling)

_

Jeśli sprzedajesz z magazynu znajdującego się na terenie Polski to wystarczy że jesteś zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT w Polsce, do momentu przekroczenia limitów  zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach UE (np. Niemcy 100 000 euro/rocznie, Włochy 35 000 euro/rocznie), po przekroczeniu limitu sprzedaży musisz zarejestrować się jako płatnik podatku VAT w danym kraju i VAT od kolejnych sprzedaży rozliczyć w tym kraju.

Sprzedaż za pośrednictwem magazynów Amazon (FBA)

_

Sprzedając na Amazon w modelu FBA mamy do wyboru trzy opcje:

 • towar do sprzedaży magazynujesz w tzw. European Fulfilment Network w skład którego wchodzą Polska, Czechy, Niemcy. Wysyłasz go w jednej zbiorczej przesyłce do magazynu w Niemczech, a Amazon sam rozsyła towar między te trzy kraje,
 • towar do sprzedaży magazynujesz w jednym z pięciu krajów (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania),
 • towar do sprzedaży magazynujesz w tzw. PAN European w siedmiu krajach Polska, Czechy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania.

W każdej z trzech opcji masz obowiązek zarejestrowania się i rozliczania podatku VAT w każdym państwie w którym magazynujesz towar do sprzedaży, od dnia dostarczenia towaru do magazynowania. Jeśli trzymasz towar w Polsce, Czechach i Niemczech to masz obowiązek zarejestrowania i rozliczenia VAT w Polsce, Czechach i Niemczech. Jeżeli korzystasz z siedmiu magazynów to rejestracja i rozliczanie podatku VAT będzie konieczne dla każdego z nich. Niezależnie od opcji – księgowość związaną z Amazon możesz powierzyć nam.

Rozliczanie podatku VAT w sprzedaży wysyłkowej

jest skomplikowane. Wymaga szczegółowego prowadzenia rachunkowości oraz pilnowania limitów sprzedaży dla każdego kraju. Amazon nie odpowiada za poprawne rozliczanie VAT, cła lub podatku dochodowego, odpowiedzialność ta spoczywa na e-sprzedawcy. Przedsiębiorca korzystający z formuły Amazon FBA musi rozumieć jak działa VAT w transakcjach zagranicznych aby uniknąć niespodziewanych konsekwencji. Jeśli nie chcesz się tym martwić, skorzystaj z naszej usługi, jaką jest księgowość Amazon.

W branży e-commerce od 01.07.2021 zaczęła obowiązywać procedura rozliczania VAT OSS. Ta specjalna procedura rozliczania sprzedaży wprowadziła wiele ułatwień dla sklepów internetowych. Czytaj więcej o specyfice, korzyściach i warunkach wynikających z rejestracji w systemie OSS.

Rozliczanie sprzedaży na Amazonie

Prowadzenie księgowości na potrzeby sprzedaży w Amazon spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom, którzy z jednej strony poszukują możliwości ekspansji swojego biznesu na rynki zagraniczne, a z drugiej strony obawiają się skomplikowanych procedur podatkowych i konieczności rozliczania VAT w każdym kraju, gdzie towar będzie magazynowany. Spełnienie procedur celnych i szczegółowych regulacji przypisanych do danej lokalizacji importu wymaga ciągłego aktualizowania posiadanej wiedzy z dziedziny prawa i podatków.

Nasze biuro rachunkowe Amazon zdejmuje z barków przedsiębiorcy wymóg osobistego realizowania procedur podatkowych. Dostarczana nam dokumentacja z wykorzystaniem kanałów komunikacji elektronicznej w zupełności wystarcza do prowadzenia pełnowymiarowej księgowości Amazon dla klientów.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak wybrać księgowego do rozliczeń na Amazonie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę doświadczenie firmy oferującej takie usługi. Inito to biuro rachunkowe Amazon o udowodnionej skuteczności w obsłudze różnych typów biznesów internetowych. Nasi klienci reprezentują pełne spektrum form prawnych przedsiębiorstwa, metod opodatkowania, a także form logistyki na Amazon. Księgowy Amazon ma przed sobą trudne zadanie uwzględnienia rozmaitych form regulacji podatkowych, jakich wymaga rozliczanie sprzedaży na Amazonie. Dlatego tak ważne staje się nawiązanie współpracy z rzetelnym biurem, które może się wykazać ciągłymi sukcesami w prowadzeniu księgowości dla firm operujących na różnych rynkach.

Biuro rachunkowe Amazon

Rynek usługowy biur rachunkowych Amazon podlega dynamicznemu rozwojowi. Coraz większa liczba przedsiębiorców z Polski dostrzega potencjał sprzedaży u tego światowego giganta. Jednak tuż za możliwościami rozwoju biznesu idą rosnące zobowiązania podatkowe i konieczność gromadzenia rozbudowanej dokumentacji. Decyzja o skorzystaniu z pomocy księgowego Amazon stanowi skuteczne narzędzie do generowania oszczędności czasu i pieniędzy. Biuro rachunkowe Inito oferuje swoim klientom kompleksowe rozliczanie sprzedaży na Amazonie, uwzględniające wszelkie regulacje prawne w Polsce oraz w krajach, gdzie Amazon ma swoje magazyny.

Czytaj więcej

Sklep internetowy Księgowość a rozliczenia VAT-OSS

Rozszerzeniem dotychczasowej procedury VAT-MOSS pozostaje tzw. One-Stop-Shop, czyli VAT-OSS. Celem nowych regulacji unijnych staje się ujednolicenie systemu rozliczeń podatku od towarów i usług. W przypadku VAT-OSS odprowadzanie i deklarowanie należności podatkowej ogranicza się do sieci administracyjnej jednego państwa członkowskiego.

Co to oznacza w praktyce? Sklep internetowy realizujący księgowość e-commerce musi wybrać kraj identyfikacji podatkowej i składać w nim deklaracje rozliczeniowe. Z tym ułatwieniem wiążą się jednak pewne problemy. Branża e-commerce już teraz doświadcza skutków ciągłych zmian legislacyjnych i konieczności wdrożenia procedur dostosowawczych. Od 2021 firmy mają obowiązek zapewnienia zgodności z Rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 w ramach czynności ewidencyjnych.

Ewidencja i księgowość dla sklepu internetowego opiera się na schematyzacji danych. Oto niektóre obligatoryjne elementy dla deklaracji VAT-OSS:

 • data i przedmiot sprzedaży,
 • podstawa opodatkowania ze wzmianką o walucie,
 • dane o państwie konsumpcji,
 • wyliczenie właściwej stawki VAT,
 • dane z faktury sprzedażowej.

Kompletowanie rozbudowanej dokumentacji i kalkulacje stawek podatkowych stanowią niemałą trudność dla nowych firm z branży e-commerce, które chciałyby zaistnieć na międzynarodowym rynku. Dlatego tak ważną usługą pozostaje outsourcing księgowości do profesjonalnego biura rachunkowego INITO. Prowadzimy kompleksową księgowość dla sklepu internetowego z uwzględnieniem regulacji unijnych. Zespół INITO tworzą eksperci o różnych specjalizacjach, zapewniający skuteczne rozwiązanie dla dowolnego problemu.

Nieograniczony dostęp do know-how i fachowego doradztwa wyróżnia ofertę INITO na tle konkurencyjnych firm. Realizujemy księgowość dla sektora e-commerce i obsługujemy sklepy internetowe z całej Polski.

Zalety outsourcingu księgowości e-commerce

Zewnętrzne usługi księgowe mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność online. Wysyłka towarów za granicę uruchamia nowe obowiązki podatkowe i wymusza czasochłonne śledzenie zmian prawnych. Outsourcing księgowości okazuje się zatem najlepszą metodą na rzecz uwolnienia cennych zasobów czasowych i daje możliwość skupienia się na podstawowym wymiarze biznesu. Na liście zalet i korzyści dla przedsiębiorców należy umieścić przede wszystkim:

 • oszczędności finansowe — współpraca z INITO jest o wiele tańsza niż zatrudnienie wewnętrznego księgowego ze specjalizacją e-commerce,
 • dostęp do profesjonalnego oprogramowania,
 • bezpieczeństwo informacji,
 • pakiet usług doradczych w zakresie aktualizacji przepisów,
 • przemyślany system archiwizowania deklaracji,
 • pełna kontrola nad przepływami finansowymi.

Sklepy internetowe zyskują dzięki nam bezpieczne środowisko do prowadzenia spraw księgowych w ramach obrotu międzynarodowego. Doskonale rozumiemy procedury unijne i lokalne regulacje podatkowe. Dopasujemy model księgowości do Twoich potrzeb.

Księgowość dla sklepu internetowego — co nas wyróżnia?

Obsługa sklepów internetowych nie polega na jednorazowym projekcie, lecz wymaga długofalowej współpracy i ciągłego śledzenia zmian w regulacjach podatkowych. W biurze INITO zdejmujemy z Twoich barków wszelkie uciążliwości kalkulacji podatkowych i wprowadzamy Twoją firmę na nowy poziom efektywności.

Indywidualne podejście do klienta e-commerce objawia się w pełnym spektrum możliwości integracyjnych z międzynarodowymi platformami handlowymi. Oferujemy skuteczne narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia Amazon FBA i eBay. Sprzedaż na Amazon i podatek VAT w Europie sprowadzamy do precyzyjnego systemu rozliczeń w czasie rzeczywistym. Gwarantujemy stabilny i bezpieczny dostęp do danych księgowych niezależnie od miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności.

Wiele wysiłku wkładamy w optymalizację procesu księgowości dla sklepów internetowych. Bez względu na to, czy realizujesz sprzedaż wysyłkową z Polski, czy korzystasz z zagranicznych magazynów Amazon w modelu FBA — eksperci INITO mają dla Ciebie skuteczne rozwiązania. Sprawdź naszą ofertę i podejmij właściwą decyzję. Pozostajemy do dyspozycji. Opisz nam swoje problemy, a my zaprojektujemy narzędzia e-commerce, które zabezpieczą Cię przed błędami i poprawią wydajność Twojego sklepu.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli prowadzisz sprzedaż wysyłkową i nie wiesz jak to wszystko rozliczyć, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w wyborze modelu sprzedaży i w niezbędnych formalnościach rejestracji firmy do VAT. Bezpiecznie poprowadzimy rozliczenia Twojej firmy – nie tylko w przypadku sprzedaży na Amazon – skorzystaj z naszej oferty dotyczącej księgowości dla sklepu internetowego i e-commerce.
loading...