Księgowość Amazon

Jeśli prowadzisz firmę w Polsce zajmująca się sprzedażą wysyłkową towarów do odbiorców w innych państwach Europy przy wykorzystaniu platformy Amazon to ta oferta jest dla Ciebie. Specjalizujemy się w rozliczeniach międzynarodowej sprzedaży e-commerce, Amazon FBA oraz sklepów internetowych.

Sprzedaż przez Amazon pozwala skalować ilość sprzedawanych towarów, na jednej platformie otrzymujesz możliwość sprzedaży na nowych rynkach z milionami potencjalnych klientów w całej Europie. Wiążę się to też z nowymi obowiązkami wobec podatku vat w innych państwach. Poniżej w dużym skrócie przedstawiamy modele sprzedaży i moment powstania obowiązku rozliczenia podatku vat w innych państwach.

Sprzedaż na Amazon i podatek VAT w Europie.

Sprzedaż wysyłkowa z Polski (distance selling)

_

Jeśli sprzedajesz z magazynu znajdującego się na terenie Polski to wystarczy że jesteś zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT w Polsce, do momentu przekroczenia limitów  zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach UE (np. Niemcy 100 000 euro/rocznie, Włochy 35 000 euro/rocznie), po przekroczeniu limitu sprzedaży musisz zarejestrować się jako płatnik podatku VAT w danym kraju i VAT od kolejnych sprzedaży rozliczyć w tym kraju.

Sprzedaż za pośrednictwem magazynów Amazon (FBA)

_

Sprzedając na Amazon w modelu FBA mamy do wyboru trzy opcje:

  • towar do sprzedaży magazynujesz w tzw. European Fulfilment Network w skład którego wchodzą Polska, Czechy, Niemcy. Wysyłasz go w jednej zbiorczej przesyłce do magazynu w Niemczech, a Amazon sam rozsyła towar między te trzy kraje,
  • towar do sprzedaży magazynujesz w jednym z pięciu krajów (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania),
  • towar do sprzedaży magazynujesz w tzw. PAN European w siedmiu krajach Polska, Czechy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania.

W każdej z trzech opcji masz obowiązek zarejestrowania się i rozliczania podatku VAT w każdym państwie w którym magazynujesz towar do sprzedaży, od dnia dostarczenia towaru do magazynowania. Jeśli trzymasz towar w Polsce, Czechach i Niemczech to masz obowiązek zarejestrowania i rozliczenia VAT w Polsce, Czechach i Niemczech. Jeżeli korzystasz z siedmiu magazynów to rejestracja i rozliczanie podatku VAT będzie konieczne dla każdego z nich. Niezależnie od opcji – księgowość związaną z Amazon możesz powierzyć nam.

Rozliczanie podatku VAT w sprzedaży wysyłkowej

jest skomplikowane. Wymaga szczegółowego prowadzenia rachunkowości oraz pilnowania limitów sprzedaży dla każdego kraju. Amazon nie odpowiada za poprawne rozliczanie VAT, cła lub podatku dochodowego, odpowiedzialność ta spoczywa na e-sprzedawcy. Przedsiębiorca korzystający z formuły Amazon FBA musi rozumieć jak działa VAT w transakcjach zagranicznych aby uniknąć niespodziewanych konsekwencji. Jeśli nie chcesz się tym martwić, skorzystaj z naszej usługi, jaką jest księgowość Amazon.

W branży e-commerce od 01.07.2021 zaczęła obowiązywać procedura rozliczania VAT OSS. Ta specjalna procedura rozliczania sprzedaży wprowadziła wiele ułatwień dla sklepów internetowych. Czytaj więcej o specyfice, korzyściach i warunkach wynikających z rejestracji w systemie OSS.

Rozliczanie sprzedaży na Amazonie

Prowadzenie księgowości na potrzeby sprzedaży w Amazon spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom, którzy z jednej strony poszukują możliwości ekspansji swojego biznesu na rynki zagraniczne, a z drugiej strony obawiają się skomplikowanych procedur podatkowych i konieczności rozliczania VAT w każdym kraju, gdzie towar będzie magazynowany. Spełnienie procedur celnych i szczegółowych regulacji przypisanych do danej lokalizacji importu wymaga ciągłego aktualizowania posiadanej wiedzy z dziedziny prawa i podatków.

Nasze biuro rachunkowe Amazon zdejmuje z barków przedsiębiorcy wymóg osobistego realizowania procedur podatkowych. Dostarczana nam dokumentacja z wykorzystaniem kanałów komunikacji elektronicznej w zupełności wystarcza do prowadzenia pełnowymiarowej księgowości Amazon dla klientów.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak wybrać księgowego do rozliczeń na Amazonie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę doświadczenie firmy oferującej takie usługi. Inito to biuro rachunkowe Amazon o udowodnionej skuteczności w obsłudze różnych typów biznesów internetowych. Nasi klienci reprezentują pełne spektrum form prawnych przedsiębiorstwa, metod opodatkowania, a także form logistyki na Amazon. Księgowy Amazon ma przed sobą trudne zadanie uwzględnienia rozmaitych form regulacji podatkowych, jakich wymaga rozliczanie sprzedaży na Amazonie. Dlatego tak ważne staje się nawiązanie współpracy z rzetelnym biurem, które może się wykazać ciągłymi sukcesami w prowadzeniu księgowości dla firm operujących na różnych rynkach.

Biuro rachunkowe Amazon

Rynek usługowy biur rachunkowych Amazon podlega dynamicznemu rozwojowi. Coraz większa liczba przedsiębiorców z Polski dostrzega potencjał sprzedaży u tego światowego giganta. Jednak tuż za możliwościami rozwoju biznesu idą rosnące zobowiązania podatkowe i konieczność gromadzenia rozbudowanej dokumentacji. Decyzja o skorzystaniu z pomocy księgowego Amazon stanowi skuteczne narzędzie do generowania oszczędności czasu i pieniędzy. Biuro rachunkowe Inito oferuje swoim klientom kompleksowe rozliczanie sprzedaży na Amazonie, uwzględniające wszelkie regulacje prawne w Polsce oraz w krajach, gdzie Amazon ma swoje magazyny.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli prowadzisz sprzedaż wysyłkową i nie wiesz jak to wszystko rozliczyć, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w wyborze modelu sprzedaży i w niezbędnych formalnościach rejestracji firmy do VAT. Bezpiecznie poprowadzimy rozliczenia Twojej firmy – nie tylko w przypadku sprzedaży na Amazon – skorzystaj z naszej oferty dotyczącej księgowości dla sklepu internetowego i e-commerce.
loading...