22 lipca 2021, Komentarze wyłączone

Jaką formę prawną firmy wybrać do sprzedaży na Amazon?

Prowadzenie sprzedaży na Amazon wymaga posiadania zarejestrowanej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca wykonujący działalność handlową na Amazon musi regulować podatek VAT oraz podatek dochodowy składany w ramach deklaracji PIT lub CIT. W poniższym artykule przedstawimy skutki ekonomiczne, jakie generuje relacja forma prawna firmy a sprzedaż na Amazon. Jak sprzedawać na Amazonie z Polski oraz jaka forma opodatkowania Amazon pozostanie najskuteczniejsza?

Forma opodatkowania Amazon

Decydując się na współpracę z Amazon w ramach sprzedaży produktów, trzeba wiedzieć, że polskie przepisy prawne nie generują dodatkowych wymogów poza standardami dotyczącymi działalności gospodarczej. Właściwa forma opodatkowania Amazon będzie zatem taka sama jak dla każdego innego przedsiębiorstwa. Dla przypomnienia, w Polsce obowiązuje kilka form opodatkowania działalności gospodarczej:

  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Handel na Amazon podlega wyłącznie pod regulacje skali podatkowej lub podatku liniowego, zatem forma opodatkowania Amazon będzie polegała na wyborze jednej z tych dwóch opcji. Osoby, które dopiero zdobywają wiedzę jak sprzedawać na Amazonie z Polski, raczej nie posiadają rozbudowanego modelu biznesowego.

Potrzebujesz pomocy w księgowości Amazon? Skontaktuj się z nami!

Start-upy jako formę opodatkowania powinny raczej wybrać skalę podatkową, jeśli ich przewidywane przychody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego. Firmy działające na większą skalę skorzystają bardziej z podatku liniowego, który oferuje większe możliwości optymalizacji podatkowej.

Forma prawna firmy a sprzedaż na Amazon

Wybór formy prawnej firmy nie wpływa bezpośrednio na sprzedaż na Amazon. Forma działalności gospodarczej ma natomiast kluczowe znaczenie w kwestii kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, metod składania deklaracji podatkowych, a także odpowiedzialności majątku osobistego za zobowiązania firmowe.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia firmy na Amazon staje się jednoosobowa działalność gospodarcza. Wśród jej niekwestionowanych zalet możemy wymienić szybką rejestrację, oraz możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości dla przedsiębiorstw o dochodach nieprzekraczających 2000000,00 Euro w skali roku.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma natomiast poważną wadę w postaci braku możliwości prawnego rozdzielenia majątku firmowego od majątku prywatnego. Oznacza to, że przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem osobistym za zobowiązania wobec kontrahentów.

Osoby, które potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia majątku, powinny wybrać jedną z dostępnych form spółek osobowych lub kapitałowych. Omówienie ich specyfiki wykracza jednak poza ramy tego artykułu. Forma prawna firmy a sprzedaż na Amazon to relacja determinująca zasięg działania, regulująca sposób regulacji zobowiązań podatkowych w Polsce, a także definiująca odpowiedzialność majątkową.

Zastanawiając się, jak sprzedawać na Amazonie z Polski, stajemy przed koniecznością założenia działalności gospodarczej i wyboru formy opodatkowania. Te dwie czynności dają podwaliny pod efektywny i zgodny z prawem model biznesowy, pozwalający na generowanie długotrwałych zysków.