1 lipca 2021, Komentarze wyłączone

Opcje sprzedaży Amazon FBA a podatki VAT

Magazynowanie i wysyłka towarów w ramach Amazon Europe następują poprzez mechanizmy Fulfilment by Merchant – FBM oraz Fulfilment by Amazon – FBA. Tutaj zajmiemy się analizą podatkowych aspektów FBA. Wybór jednej spośród trzech opcji FBA pozwala nie tylko na optymalizację wysokości podatków, lecz wpływa na zwiększenie sprzedaży. W tym artykule poddamy ocenie problematykę FBA, odnosząc różne rodzaje tej formy wysyłki do kwestii podatku VAT dla przedsiębiorców. Zapraszamy do lektury.

Podatek VAT dla sprzedawców FBA

Od sprzedawców korzystających z FBA przepisy podatkowe wymagają jednej lub kilku deklaracji VAT. Aby szczegółowo wyjaśnić kwestie wpływające na podatek VAT dla sprzedawców FBA, należy dokonać oddzielnej analizy dla każdej z opcji. FBA występuje w trzech wariantach: European Fulfilment Network (EFN), Central Europe Programme (CEP), oraz Pan-European FBA.

EFN

Dla sprzedawców korzystających z EFN wymagany jest tylko jeden numer VAT. Mogą oni przechowywać swoje zapasy w jednym z centrów magazynowych rozsianych po terenie całej Europy. Z racji tego, że pełny asortyment produktów danego sprzedawcy znajduje się w jednym państwie, system VAT zostaje uproszczony do jednej deklaracji. Opcja EFN stanowi zatem doskonałe rozwiązanie dla mniejszych lub nowych przedsiębiorstw, które poszukują sprawnej procedury podatkowej z jednoczesną możliwością prowadzenia wysyłek do wszystkich państw wspólnoty.

Opłaty za wysyłkę zagraniczną w ramach EFN są jednak zdecydowanie wyższe niż w przypadku pozostałych opcji, a czas realizacji nieco dłuższy. Dlatego EFN sprawdzi się u sprzedawców, którzy gros swoich produktów dystrybuują na rynku krajowym, a tylko część z nich sprzedają za granicą.

CEP

Uwarunkowania kształtujące relację sprzedaży na Amazon a podatek VAT, dla polskich sprzedawców pozwalają sugerować opcję CEP, która umożliwia magazynowanie w Niemczech i Czechach. Program CEP najlepiej służy firmom dokonującym obrotu osiągającego kilkaset sztuk danego towaru na miesiąc. Podatek VAT dla sprzedawców FBA działających w ramach CEP narzuca wymóg rejestracji VAT w Polsce, w Niemczech i w Czechach.

Niemcy i Czechy to główne rynki zbytu dla polskich produktów przeznaczonych na eksport, a posiadanie zmagazynowanego towaru w każdym z tych krajów znacznie przyśpiesza proces wysyłkowy i zwiększa konkurencyjność oferty. Wśród wad tego rozwiązania należy jednak wymienić skomplikowane procedury podatkowe i ewidencyjne. Wykazywanie przesunięć magazynowych pomiędzy trzema krajami oraz prowadzenie rozliczeń w każdym z nich może być czasochłonne i generuje ryzyko popełnienia błędów.

Pan-European

Opcja paneuropejska przeznaczona jest dla największych sprzedawców, realizujących od 1500 zamówień w miesiącu. Przechowywanie towaru w każdym z magazynów Amazon na terenie Europy wywiera ogromny wpływ na optymalizację czasu i kosztów wysyłki. Z drugiej strony, sprzedawcy decydujący się na model paneuropejski muszą dokonać rejestracji podatkowej i przedstawiać rozliczenia VAT w każdym z krajów, gdzie Amazon ma swoje magazyny. Maksymalny zasięg i dostęp do rynków jest zatem okupiony bardziej skomplikowanymi procedurami podatkowymi.

Amazon a podatek VAT – podsumowanie

Podatek VAT dla sprzedawców FBA kształtuje się w zależności o przyjętej formy wysyłki magazynowej. Osoby dopiero wchodzące na rynek powinny skierować swoją uwagę w stronę najprostszego modelu EFN. Największe firmy skorzystają natomiast z wersji paneuropejskiej. Czasochłonne procedury podatkowe pozostają tu rekompensowane przez niższe opłaty, maksymalny zasięg oraz opcje szybkiej dostawy do zagranicznych klientów.

Przeczytaj również nasz wpis o różnicach pomiędzy różnymi modelami sprzedażowymi na Amazon