4 sierpnia 2021, Komentarze wyłączone

Faktura uproszczona – kto i kiedy może ją wystawić?

Faktura uproszczona stosowana jest, gdy kwota nie przekracza 450 zł brutto lub 100 euro brutto. Ten rodzaj dokumentu może być wystawiony przez każdą osobę podlegającą opodatkowaniu VAT, zarówno aktywną, jak i pasywną.

Istotne jest, aby na dokumencie znalazły się odpowiednie informacje, które pozwolą określić kwotę i stawkę podatku. Należy podkreślić także, że wystawienie faktury uproszczonej nie jest obowiązkiem podatnika, dlatego w momencie, kiedy kwota nie przekracza 450 zł lub 100 euro, jest to decyzja podatnika, czy wystawić fakturę uproszczoną czy tradycyjną.

Co musi zawierać faktura uproszczona?

Jeśli podatnik zdecyduje udokumentować sprzedaż poprzez fakturę uproszczoną, będzie zobligowany umieścić na niej szereg informacji:

  • data sprzedaży,
  • data wystawienia faktury,
  • nazwa towaru lub usługi,
  • należna kwota netto i brutto,
  • ewentualny rabat,
  • dane sprzedającego oraz nabywcy,
  • NIP nabywcy.

Kiedy nie można wystawić faktury uproszczonej?

Są sytuacje, w których faktura uproszczona nie może zostać zastosowana, np. w przypadku sprzedaży wysyłkowej z i na terenie kraju, wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru na odległość, a także sprzedaży towarów, które są importowane. Sytuacją, w której faktura uproszczona nie będzie mogła zostać zastosowana, jest przekroczenie 450 zł brutto lub 100 euro brutto.

Do kiedy trzeba wystawić fakturę uproszczoną?

Fakturę należy wystawić do 15 dnia miesiąca po miesiącu zakończenia dostawy i nie wcześniej niż na 30 dni przed dostawą, tak samo jak w przypadku faktury tradycyjnej. Korekty w takiej fakturze wyglądają tak samo jak w fakturze standardowej.

Faktura uproszczona a paragon

Faktura uproszczona może również funkcjonować jako paragon, jeśli kwota nie przekracza 450 zł lub 100 euro. Zgodnie z przepisem wprowadzonym 1 stycznia 2020, paragon może być uznawany jako faktura tylko, jeśli zawiera numer NIP nabywcy. Nie wiąże się to z wystawianiem dodatkowego dokumentu. Jeśli paragon posiada NIP nie przekracza kwoty 450 zł lub 100 euro można go odliczyć od podatku VAT.

Podobne artykuły: